עילות להגשת תביעה עקב רשלנות בלידה

לידה היא ברכה ושמחה, אך לצערנו גם ברגע כה מדהים עשויות להתעורר בעיות ואף עשויה להתעורר עילה להגשת תביעה בגין רשלנות רפואית, ולו כי הצוות הרפואי לא היה מספיק ער למתרחש, לא התייחס ברצינות לטענותיה של האם, לא זיהה בזמן מצבים בעיתיים, לא היה ערוך כראוי, לא שיקף להורים את סך המשתנים, לא העביר כראוי את המידע הרפואי בין הגופים השונים וכדומה, ועל כן אנו מאחלים לידה נעימה ובו זמנית ממליצים להיות מודעים לתרחישים השונים, כך שאם מתעוררת בעיה בעת הלידה, כזו שמובילה לנזק משמעותי, תדעו שראוי לבחון מהי הרלוונטיות של הגשת תביעה בגין רשלנות בלידה.

מגוון סיטואציות

לא חסרות סיבות שמובילות להגיש תביעה עקב רשלנות בלידה. הסיבה יכולה להיות קשורה לבחירת טכניקת הלידה, לאופי המעקב הרפואי (כ8 שעות לאחר שהתינוק נולד), לאי מעקב מושכל אחר המדדים של האם, לאי מתן הסבר אודות הסכנה שכרוכה במתן זירוז, לטיפול תרופתי שגוי, לאי נוכחות של רופא מקצועי, להתעלמות ממצוקה עוברית, לפיענוח שגוי של בדיקה מקדימה, לאי הפנייה לבדיקה רפואית, להתרשלות בעת לידת מלקחיים, לאי מעבר לניתוח קיסרי וכדומה, כך שלא מעט סיטואציות עשויות להוביל לנזק משמעותי ולהצדיק הגשת תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה.

כדאי לקרוא: סימנים לרשלנות רפואית בהריון.

העילות להגשת תביעה עקב רשלנות בלידה

הנפגעת היא האם

לצד שלל סיבות שנוגעות לתינוק, גם יש לא מעט סיבות שנוגעות למצבה של האם, משמע ניתן להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה גם אם האם היא זו שנפגעה. שנרחיב? ובכן אם השיליה אינה הוצאה כהלכה מצבה של האישה עשוי להידרדר במהירות, או אם במהלך הניתוח הקיסרי פגעו באיבריים הפנימיים של האישה, הרי שעשוי להיגרם נזק משמעותי. מכאן שחשוב להבין שבין אם התינוק נפגע ובין אם זו האם שנפגעה, הרי שבהחלט עשויה להתקיים עילה מוצדקת להגשת תביעה.

שלב ההוכחות

כמו בכול מקרה שנוגע לתביעת רשלנות, כך גם במקרה זה יש להוכיח אי עמידה במבחן "הרופא הסביר" ויש להוכיח את הקשר ההדוק שבין אופי הטיפול לנזק המשמעותי שנגרם, כאשר חוות דעת רפואית הינה הכרחית. כמו כן, גם במקרה זה צריך למצוא עורך דין שמתמחה ברשלנות ואף ברשלנות בלידה באופן נקודתי, ולו כי כל קטגוריה היא עולם ומלואו, ועל כן חשוב להכיר שלל תקדימים נקודתיים ושורה של רופאים שמתמחים בקטגוריה המדוברת.

פיצוי כספי

לבסוף נציין שחשוב ביותר לפנות בהקדם הניתן לעו"ד שמתמחה בתחום ולברר מראש את העלויות הכרוכות בתהליך. כך יתאפשר להבין האם מדובר במקרה שמצדיק התנהלות משפטית והן בכדי שיהיה יותר קל לאסוף את סך החומר הרפואי, להעלות על כתב את סך ההתנהלות כפי שזוכרים וכדומה. פה נחדד שאם אכן מתנהלים נכון אומנם לא ניתן להחזיר את הגלגל לאחור אך כן משיגים סכום כסף משמעותי, סכום שנקבע בהתאם לאופי הסבל, לעוגמת הנפש, לפגיעה באנטומיה ולשלל אלמנטים משלימים. רק בריאות!