סימנים לרשלנות רפואית בהריון

מצד אחד תקופת ההיריון מאוד מרגשת, מהנה ומיוחדת, אך מצד שני גם מדובר בתקופה מלחיצה, וזאת כי מבקשים לשמור על העובר שמצד אחד כה קרוב ומצד שני כה רחוק – מבקשים לשמור עליו מבלי לראות אותו ומבלי להחזיקו על הידיים, ועל כן חשוב להיות כמה שיותר בשליטה (במסגרת האפשרי), ופה נציף שלצד מעקב רפואי מסודר ומקצועי גם יש לעמוד על המשמר, משמע אותו גוף רפואי שאמור לשמור על ההיריון שלנו תקין יכול להוביל לרשלנות רפואית, ועל כן עלינו להיות ערניים ולהכיר בסימנים שמצריכים תשומת לב חריגה:

חוסר תשומת לב

כאשר ניגשים לרופא עם בעיה כזו או אחרת וחשים שהוא פותר את המקרה בהינף יד מבלי לבצע בדיקה, מבלי לשאול שאלות נוספות, מבלי לעבור על הסימנים ובאופן כללי מבלי להתייחס כראוי לתופעה, מאוד ייתכן שמדובר ברשלנות רפואית בהריון. מכאן שבמקרה מעין זה יש להתעקש לקבל התייחסות רצינית ואף שווה לקבוע פגישה עם רופא נוסף ולבחון כיצד הוא מגיב לסיטואציה. משמע אין להתבייש, אלא זהו בדיוק הזמן לעמוד על שלכן – להישמע ולהיראות, וזאת כי אתן לא רק עומדות על שלכן, אלא גם מגינות על שלום העובר.

אי ניהול מעקב מסודר

אישה הרה שמגיעה לרופא נשים צריכה לצפות שהוא ייתן לה לו"ז של בדיקות, מפגשים ואף הנחיה לגבי תוספי מזון. כאשר משהו משלושת הדברים אינו קורה, רצוי שתידלק נורה אדומה שתפנה לרופא חלופי. רופא שההנחיה שלו היא להגיע לביקורת רנדומלית בעוד חודשיים ושאינו מפנה לבדיקות נחוצות, בהחלט עשוי בבוא היום להיות מואשם ברשלנות רפואית. אי לכך יש לצפות להפניה מסודרת של בדיקות, ועל מנת לוודא שהרופא אכן מאופס ומתייחס כראוי, מוטב ללמוד מהרשת מהו הנוהל המקובל.

חוסר שקיפות

בכל שלב ושלב הרופא צריך לשמור על שקיפות מלאה מול האישה ההרה. מכאן שגם אם הוא מזהה בעיה וגם אם הוא ממליץ על הפסקת היריון, עליו להעניק הסבר מלא, להסביר יתרון וחיסרון של כל בחירה וכמובן שעליו להציע אופציות חלופיות (במידה והן קיימות). בהנחה שחשים שהרופא מקבל החלטות מבלי לטרוח לשקף את התמונה המלאה, זהו בדיוק הזמן לחשוד ברשלנות רפואית, כזו שעשויה להוביל לנזק משמעותי. במקרה מעין זה יש לדרוש כמה שיותר מידע וכמובן שרצויה חוות דעת שנייה.

אי התייחסות

אישה הרה צריכה להעביר לרופא המטפל כל פרט מידע שעשוי להיות רלוונטי, ועל כן כאשר אישה הרה מספרת לרופא שיש במשפחתה מחלה תורשתית, על הרופא להפנות לבדיקות גנטיות ולהתחיל הליך של מעקב מקיף ונקודתי. בהנחה והרופא שומע ולא מתייחס אין להבליג, אלא חובה לדרוש הסבר וכמובן שחובה לוודא שמתחיל מעקב מקצועי, ולו אצל רופא אחר. לסיכום נציין שבתקופת ההיריון כל חשש מצריך בדיקה שנייה לצד תשובות מנומקות ועד שלא שקטים, יש להמשיך ולחפש אחר היחס הראוי. שיהיה בשעה טובה!

בואו לגלות הדרכת הורים: למה זה חשוב