איך משפיעה אפליקציית טיק טוק על הילדים שלנו?

הם מבלים שם שעות ארוכות, לעיתים ארוכות מדי. מעלים מספר רב של סרטונים על בסיס יומיומי ומקדישים מספר שעות לא מבוטל לצפייה והשוואה של התוכן עם החברים לספסל הלימודים. אין ספק שאפליקציית טיקטוק, שהיא למעשה הדור הבא של אפליקציית מיוסיקלי, הפכה להיות האפליקציה הפופולרית ביותר בקרב ילדים ובני נוער כאחד. אך האם יצא לכם לחשוב פעם מהם ההשפעות של שימוש באפליקציה הזאת? האם המרדף הקבוע של נערים ונערות בגיל ההתבגרות (במקרים רבים גם בגילאים מוקדמים יותר) אחרי תשומת הלב שבאה לידי ביטוי בלייקים ותגובות עשויה לפגוע בהם בדרך מסוימת? האם בכוחו של עיסוק אובססיבי ורפטטיבי במסכים פוטנציאל לניתוק? ומהם הטרנדים המסוכנים באפליקציה מהם ממש כדאי להיזהר.

איך זה עובד?

כיום, נדיר ביותר למצוא ילדים ובוודאי בני נוער שלא מעלים על בסיס יומיומי סרטונים בטיק טוק. כל משתמש רואה סרטונים שהמערכת בוחרת בעבורו ובמידה ואהב את הסרטון, הוא יכול לעקוב אחר המשתמש שהעלה את הסרטון. על כל אחד מסרטוני הטיק טוק ניתן להגיב, לסמן בלייק או לשתף – ממש בדומה לפייסבוק. התופעה הבולטת ביותר באפליקציה היא החקיינות. סרטונים מסוימים מגיעים לתפוצה וחשיפה רחבה מאד והופכים לוויראליים ומושכים יותר ויותר משתמשים לנסות לחקות אותם ולמעשה ליצור גרסה משלהם. לפעמים מדובר בסרטונים בתפוצה עולמית וכך נוצרים מאות אלפי עותקים וגרסאות שונות לסרטון מסוים.

טיק טוק איך האפליקציה שמשגעת את כולם משפיעה על הילדים שלנו

בידוד חברתי, חרמות וטרנדים מסוכנים

נכון, לא כל אחד מבני הנוער שמשתמשים באפליקציה סובלים מהנזקים הפוטנציאלים שהיא מביאה עמה, אך חשוב לשים לב כי הם בהחלט קיימים ויש להיזהר מהם. אחת התופעות היותר נפוצות הוא הניתוק הסביבתי. ילדים ובני נוער רבים ממש מתמכרים לשימוש באפליקציה וניתן לראות כי הם כמעט ומאבדים קשר עם העולם החיצוני ולא מביעים עניין בדברים שלא קשורים בטיק טוק ובסלולרי שלהם. חרמות ונידוי חברתי היא תופעה שלילית נוספת שעלתה בהתאם לעלייה בשימוש בטיק טוק, כאשר ילדים ובני נוער רבים השתמשו בה לרעה על מנת לשים ללעג חברים לספסל הלימודים. במקרים רבים הדבר מביא לפגיעה נפשית של ממש, לה עשויות להיות השלכות קשות. לבסוף, הדבר המדאיג ביותר אולי שהביאה איתה אפליקציית טיק טוק, הוא תופעת הטרנדים המסוכנים. בין הסרטונים אותם מנסים רבים לחקות ישנם לא מעט אתגרים מסוכנים שיכולים להגיע עד לכדי פגיעה פיזית קשה ובמקרים רבים ברחבי העולם דווח על ילדים שנפגעו כשניסו לחקות סרטונים מסוכנים או אלימים.

אז מה עושים?

הקיצוניים ביותר לא ירשו לילדיהם להשתמש באפליקציה, אך אם אתם מעדיפים שלא למנוע מילדכם את ההנאה ואת הזמן עם החברים, תוכלו לנקוט במספר צעדים שיעזרו לכם לישון בשקט בלילה. נסו לפקח ולהציץ מדי פעם בתכנים אליהם נחשפים הילדים, הקפידו לשים לב שהם לא "נשאבים" לשימוש באפליקציה ונסו להבחין אם הם משדרים סימני מצוקה שמעידים שפועלים נגדם באלימות רגשית ברשת. לבסוף, וזו בהחלט החלטה אינדיווידואלית לכל משפחה, חשבו מהו הגיל המינימלי המתאים לכם בלבד בו תאפשר לילדכם שימוש בטיק טוק והגבילו את שעות השימוש היומיות שלהם.