כשהילד חולה: סימנים שחשוב להכיר לפני שהולכים אל רופא הילדים

רופא הילדים

עבורנו ההורים, אין דבר מתסכל יותר מלראות את הילדים שלנו סובלים כשהם חולים במחלה כלשהי. רובינו, נעשה הכל כדי לעזור להם עד כמה שרק ניתן במצבים הללו ובכלל נעדיף למנוע אותם מראש עד כמה שרק ניתן במידת האפשר, אך האם זה אפשרי בכלל? ובכן, מתברר שיש לא מעט סימנים, שהורים רבים, על אף הניסיון שלהם וההיכרות עם הילדים, פשוט מפספסים, ומדובר בדברים שאם מבחינים בהם בזמן, ניתן לחסוך לא מעט סבל מהילדים. אם העניין הזה מעסיק גם אתכם, וסביר להניח שכך המצב כמו אצל הורים רבים, אנחנו רוצים לעבור על כמה סימנים כאלו שעשויים להעיד על בעיה ועל כן רצוי לגשת בהקדם לבדוק את העניין אצל רופא ילדים.

חום מתחת לגיל שנתיים

באופן כללי חום זה עניין נפוץ מאד אצל ילדים, ולא בכל פעם שזה קורה צריך לרוץ אל הרופא. גם כאשר זה קורה אצל תינוקות מתחת לגיל חודשיים זה עדיין לא אומר שיש בעיה, אבל בגלל שמדובר בגיל כל כך צעיר ובשלב התפתחותי כל כך חשוב, כדאי בהחלט לקבוע תור לרופא ילדים ולבדוק במה מדובר.

ישנוניות או אפאטיות

לא מדובר על מצב כזה כאשר הילד סובל מחום, שכן כאשר חום הגוף גבוה כמעט כולם מרגישים יותר אפאתיים וישנוניים, אנחנו מדברים כמובן על המצב כשהוא קורה פתאום וללא אף תסמין אחר או מחלה. במקרים הללו פנו לבדיקה רפואית בהקדם האפשרי.

התנשמות כבדה

שוב, חשוב מאד להבחין בין התנשמות כזאת בזמן מחלה עם חום גבוה, אז מדובר במצב די שגרתי, לבין התנשמות כבדה או סימנים למצוקה נשימתית במהלך השגרה (ולעתים מדובר בתופעה עונתית, כמו מצוקה נשימתית בחורף). דבר כזה עשוי להעיד על תגובה אלרגית לגורם חיצוני כלשהו או שמדובר בתסמינים ראשונים של מחלת נשימה כמו אסתמה או ברונכיט.

פרכוסים

בניגוד לסימנים הקודמים, כאשר מופיעים פרכוסים חשוב לגשת לבדיקה רפואית גם כאשר זה קורה במצב של מחלה וחום. הרבה פעמים הפרכוסים אינם מזיקים ואכן נובעים מהחום הגבוהה, אבל הם יכולים להיות ביטוי של בעיות אחרות שעלולות להיות מסוכנות ולכן צריך לגשת לרופא באופן מיידי על מנת לשלול את הדברים הללו.

התייבשות

ילדים (ולמען האמת גם מבוגרים) לא מודעים הרבה פעמים לחשיבות של שתייה מרווה ושמירה על כמות נוזלים תקינה בגוף ולכן התייבשות היא מצב די נפוץ אצלם. הסימנים להתייבשות הם כאבי ראש, מראה עור חיוור, הקאות ושלשולים וחולשה כללית.

חום בשילוב והקאות

כאשר מופיע חום בלבד, זה יכול להיות עניין ויראלי וצריך לעקוב שהוא לא עולה לרמה גבוהה ושהוא יורד עם תרופות להורדת חום. אם יש הקאות שמופיעות לבד, זה יכול להעיד על קלקול קיבה וגם כאן חשוב לעקוב אחרי הילד ולבדוק שהמצב לא מחמיר. עם זאת, כאשר שני הסימנים הללו מופיעים יחד, מדובר בעניין שמחייב הערכה רפואית וחשוב לגשת לבדיקת רופא בהקדם האפשרי.

חום בשילוב פריחה

כאשר פריחה מלווה בחום אצל ילדים, זה יכול להיות גם כן סימן לווירוס ואז אין מקום לדאגות מיותרות או ריצה מהירה לרופא. עם זאת, ישנם סוגים נדירים יותר של פריחה שעשויים להעיד על זיהום חיידקי חמור. איך מבדילים? מותחים מעט את העור סביבה הפריחה ולוחצים עליה למספר שניות. אם היא נעלמת למספר שניות ואז חוזרת אזי שלא מדובר בפריחה מסוכנת. אם היא לא נעלמת חשוב לגשת אל רופא הילדים בהקדם.

לסיכום – היכרות עם הסימנים המוקדמים היא חשובה וזה משהו שיכול בהחלט לעזור לכם להגיש את הסיוע הרפואי לילדים בזמן. רק בריאות!