חוק חינוך חובה – כיצד הוא משפיע עלינו?

 

כולנו שמענו על המושג חוק חינוך חובה כמה פעמים במהלך החיים אך האם באמת אנו מבינים מה הכוונה, מה המשמעות וכמובן האם החוק באמת מסדיר את מה שהוא צריך? ובכן, ריכזנו בעבורכם מידע חשוב.

 

העברת המעונות לאחריות משרד החינוך

המצב האבסורד בו הורים משלמים סכומי כסף גבוהים כדי לשלוח את ילדיהם לגנים פרטים אך למעשה הם שולחים אותם למקום בו הם הלכה למעשה נמצאים בסכנת חיים ונמצאים במחיצת אנשים שאינם מוכשרים לתפקיד טיפול בילדים מהווה סיטואציה שאינה ניתנת להבנה. מקרי ההתעללויות הרבים אשר לאחרונה הציפו את החדשות גרמו לציבור להבין כי המדובר במצב לא הגיוני בו ילדים צעירים בגילם נמצאים תחת השגחה של אנשים לא מקצועיים ולא בעלי הכשרה מתאימה.

נראה כי המדינה הבינה שצריך להיות פה שינוי משמעותי שיאפשר לצמצם את הפגיעה באותם קטינים שנשלחים לגנים פרטיים ולאחרונה לאחר סיכום בין ראש הממשלה לשר החינוך כי המעונות יעברו לאחריותו של משרד החינוך נראה כי אנו מתקדמים לעידן חדש בו לא יהיה עוד חוסר בהירות או התעלמות מתינוקות ופעוטים אלא כבר מרגע לידתם יזכו הם להגנה מוסדרת של משרד החינוך.

ההחלטה כי המעונות יעברו לאחריות משרד החינוך מדגישה את העובדה כי יש צורך בהגנה על הילדים מרגע לידתם ועד בגרותם, החל מכניסתם לפעוטונים, גני ילדים, בתי ספר, חטיבות ביניים ותיכונים. משרד החינוך הינו האחראי של החינוך וההשכלה וברור שהוא הגורם המקצועי והמתאים לפקח גם על ילדים מרגע לידתם ועד גיל 3.

חוק חינוך חובה - כיצד הוא משפיע עלינו?

קצת על חוק חינוך חובה

חוק חינוך חובה או בשמו המשפטי "חוק לימוד חובה" נחקק בשנת 1949 ולמעשה קובע כי כל ילד בישראל מגיל 3 ועד גיל 18 חייב להיות במסגרת חינוך מתאימה כלומר גן ילדים או בית ספר. החוק למעשה מטיל חובה על הורי הילד לרשום אותו למוסד חינוכי מתאים ולדאוג ולהקפיד שהילד מגיע.

המדובר באחד החוקים הראשונים שנחקקו במדינת ישראל אשר מטרתו להעניק לכל ילד בישראל הזדמנות שווה ללא הבדלים וללא אפליה תרבותית או כלכלית לרכוש השכלה מינימלית.

אמנם מטרתו של חוק חינוך חובה הינה חשובה ומשמעותית אך למעשה היא יצרה בעיה גדולה עם כל אותם הילדים בני פחות מ- 3 שנים אשר אינם נכללים במסגרת חוק חינוך חובה ולכן קיימים מעונים וגנים פרטיים לאותם הילדים. למעשה הגנים עד גיל 3 אינם מפוקחים על ידי משרד החינוך ונוצר מצב פרוץ בו כמעט כל אחד יכול לבחור להקים גן פרטי והבעיה מתחילה שלא בהכרח אנשים מתאימים שעברו הכשרה מתאימה המאפשרת להם לעבוד עם ילדים מנהלים גנים. משכך, אין זה פלא כי חדשות לבקרים אנו שומעים באמצעי התקשורת על מקרים קשים של התעללות בקטינים חסרי ישע בגנים ובפעוטונים. הבעיה הינה כי אותם גנים של ילדים בני פחות מ-3 אינם צריכים לעמוד בדרישות משרד החינוך ואינם נמצאים תחת פיקוח, ולו המינימאלי ביותר, ונראה כי אותם בעלי הגנים מרגישים כאילו באפשרותם לעשות כל אשר ביכולתם לרבות לפגוע באותם ילדים קטנים ותמימים.

 

אם נחזור למהלך של העברת המעונות למשרד החינוך, נציין כי מהלך זה למעשה מעביר את האחריות על קטינים עד גיל 3 ממשרד הרווחה לאחריות משרד החינוך כך שעל מנת להקים פעוטונים תהיה צורך בהכשרה מתאימה ופיקוח יסודי ומקיף על כל הנעשה.

מדובר בהחלטה אמיצה, חשובה ומבורכת שקיבל ראש הממשלה אשר תאפשר לכל ההורים לשלוח את ילדיהם הקטנים בני פחות מ- 3 שנים לגנים מתאימים ולהיות רגועים ובטוחים שהם נמצאים בידיים הכי בטוחות וטובות.