האוכל שיכול להרוס לילדים את השיניים

האוכל שיכול להרוס לילדים את השיניים

אם יש נושא רגיש וחשוב לכל הורה הרי  שמדובר בשמירה על הבריאות של הילדים. מגיל צעיר אנו דואגים לתת מזון בריא ומזין, לעודד אותם לבצע פעילות גופנית ולהפחית כמה שניתן בשעות המסך וכמובן שחשוב לנו גם לשמור על הבריאות השיניים שלהם. לכן, הורים רבים מקפידים לקחת את הילדים אל רופא השיניים מגיל צעיר, מעודדים צחצוח בבוקר ובערב ומסבירים בכל הזדמנות עד כמה הנושא חשוב. עם זאת למרבה האירוניה, מעטים ההורים שמונעים מהילדים שלהם סוגי מזון הידועים ככאלה שיכולים לפגוע באופן משמעותי בבריאות השיניים. אם מדובר באתגר גם עבורכם וחשוב לכם לשמור על הבריאות הדנטלית של הילדים, הנה כמה סוגי מזון שבהחלט יכולים להרוס את השיניים ושווה להפחית כמה שיותר באכילה שלהם.

סוכר

כנראה שהעובדה שסוכר הורס את השיניים לא ממש חדשה לכם, אבל בכל זאת חשוב מאד להזכיר אותו מפני שמדובר בגורם המזיק וההרסני ביותר לבריאות השן. הורים רבים חושבים שאם הילד צורך מעט סוכר זה בסדר, אבל האמת היא שגם כמות קטנה יחסית היא פוטנציאל אדיר לנזק דנטלי. מחקרים מראים שאצל ילדים, טיפולים של שיקום הפה המצריכים עקירות והשתלות שיניים מתרחשים באחוזים הגבוהים ביותר אצל כאלה שצרכו סוכר בכמויות גבוהות. הימנעו מסוכר כמה שרק ניתן ואם כבר, עדיף סוכר טבעי ולא סוכר מעובד ובאופן כללי מזון מעובד.

קרח

מה כבר יכול להיות בקרח, הרי מדובר במים קפואים בסך הכול? ובכן, מתברר שקרח הוא אחד הדברים הכי מזיקים לשיניים במיוחד בקרב ילדים. מרבית הילדים לועסים אותו אחרי שהוא נשאר בכוס משקה שהתרוקנה וכאן מתחילה בעצם הבעיה. לעיסה של קרח, במיוחד כשהיא נעשית על בסיס קבוע וחוזרת על עצמה, פוגעת באופן משמעותי באמייל, הציפוי המגן על השן ובכך משאירה את השיניים חשופות למקרי חירום כמו שבירת כתרים או שברים וסדקים בשן עצמה.

פירות מיובשים

גם כאן מדובר במאכל שהוא לכאורה בריא, אבל יכול בהחלט לפגוע בשיניים. פירות יבשים מכילים כמות גבוה מאד של סוכר טבעי אמנם, אבל מדובר בסוכר לכל דבר ועניין. מעבר לכך, מדובר במזון צמיגי שתמיד נשאר בשיניים גם לאחר האכילה, כאשר הסוכר מתחיל להתפרק עם הזמן ומפריש חומצה שפשוט אוכלת את השן לאט לאט. אם הילדים אכלו פירות מיובשים, בקשו בהם לצחצח שיניים באופן יסודי בהקדם. אם אתם לא בטוחים איך ללמד את הילדים לצחצח שיניים באופן יסודי, תוכלו לבקש סיוע והדרכה מרופאי שיניים, מומחים בתחום ואפילו מהורים וותיקים ברחבי האינטרנט.

לחם ופחמימות

זו בהחלט בעיה מכיוון שמדובר במזון בסיסי במיוחד והורים רבים בכלל לא מודעים לנזק הפוטנציאלי הרב שלו. כאשר לועסים לחם הוא הופך בפה במהירות לעיסה לחה ודביקה שנתקעת בחריצים שבין השיניים ויכולה להישאר שם למשך זמן רב. גם כאן הלחם עובר התססה ומשחרר סוכרים רבים וכמו כן הוא מהווה קרקע פורייה להיווצרות חיידקים בפה. מה עושים? שווה לקנות לחם בלי סוכר וזה כבר יכול להקל על הבעיה באופן משמעותי. באופן כללי ניתן למצוא ברחבי האינטרנט הרבה מתכונים ללא סוכר שניתן לשלב בתפריט ועדיין יהיו פינוק מושלם. כמו כן כדאי גם כן, כמו אחרי אכילה של פירות מיובשים, לצחצח את השיניים היטב לאחר האכילה ואפילו לנקות יותר לעומק עם קיסם פלסטיק או חוט דנטלי.

משקאות קלים ומוגזים

לבסוף, חייבים לדבר על המשקאות הקלים והמוגזים. המשקאות האלו, לא רק שמכילים סוכר בכמות גבוה, אלא מלאים בצבע מאכל וחומצה שפשוט אוכלת את השן לאט לאט. כמו כן מדובר בדרך די בטוחה לשיניים צהובות ועכורות שיהיה קשה מאד להחזיר לקדמותן.

לסיכום – זכרו שחשוב מאד לשמור על בריאות השיניים של הילדים ולכן צריך להכיר את המאכלים והמשקאות הפחות מומלצים.