הורים: האם אתם זכאים לקבל מענק עבודה? מדריך מיוחד ומקיף

מצד אחד המדינה מבקשת לבוא לטובת העובדים, אך מצד שני לא מספיק עובדים שזכאים להטבה כספית משמעותית מודעים להיתכנות. באופן שכזה מדי שנה אנשים רבים שזקוקים לסיוע כלכלי לא מקבלים סכומים משמעותיים, ועל כן לפני שניגע במה, כמה ולמה, נציין עובדה אחת פשוטה: כל עובד, בין אם הוא שכיר או עצמאי, עשוי להיות זכאי להטבה כספית – למענק עבודה". הבדיקה קצרה ואינה כרוכה בתשלום, ועל כן אם חושבים שיש סיכוי לעמוד בתנאים, פשוט מגישים בקשה.

תנאים מקדימים

שנתחיל מההתחלה? "מענק עבודה" גם נקרא "מס הכנסה שלילי" והוא ניתן מטעם רשום המיסים לטובת עובדים שאינם השתכרו מספיק לאורך השנה, כאשר הרעיון שעומד מאחורי המענק נוגע לעידוד תעסוקתי, גם אם השכר אינו גבוה. באופן עקרוני על מנת להיות זכאים להטבה, יש להיות מעל לגיל 23 ועם ילדים, או מעל לגיל 55 ללא ילדים – עובדה שמסבירה מדוע רבים מכנים את מענק "מענק הורים". מבחינת נתוני שכר, יש להתפרנס בין 2.090 ל 6,807 ש"ח לחודש, ואם מדובר בהורה יחידני, הרי שאז ההכנסה צריכה לנוע בין 1,290 ל 11,650 ש"ח בחודש. עתה נכנסים למשוואה נתונים נוספים, כמו כמה ילדים יש, גיל, גובה ההכנסה של בן הזוג ואף בוחנים האם ישנה זכאות על מקרקעין בגובה של 50% (ללא קשר לדירת המגורים), כאשר נתון זה חל גם על בן/ת הזוג.

הורים: האם אתם זכאים לקבל מענק עבודה? מדריך מיוחד ומקיף

פרמטרים שנלקחים בחשבון

נשמע פשוט? ובכן כפי שמבהיר אבנר הייזלר בדה מרקר, בעולם העסקים והביטוחים שום דבר אינו חף מסעיפים משלימים, ועל כן גם פה הייזלר מוצא לנכון לציין שקיימים משתנים נוספים שמשפיעים על ההכרעה. ובכן בין היתר מתייחסים למספר חודשי העבודה ולמגוון משתנים שנכנסים לקטגוריית המשכורת. מכאן כאשר הפקיד עובר על השכר, הוא גם בוחן את הנתונים הבאים: דמי מילואים, דמי לידה, דמי שמירת הריון, דמי החזקת רכב, שכר לימוד שניתן מטעם המעסיק, טובות הנאה ואפילו הכנסות שנוגעות למשק הבית.

נכון להיום – חשוב לדעת

הקורונה השפיעה על לא מעט תקנות והטבות, וגם במקרה זה היא הובילה לשינוי, ומי שקרא על אבנר הייזלר בראיון בדה מרקר כבר יודע שלפעמים סעיף קטן משנה את כל התמונה. כיצד זה פוגש אותנו בהקשר למענק? ובכן ראש הממשלה בנימין נתניהו קיבל החלטה לצאת עם תוכנית כלכלית שתוביל למענקים מוגדלים עבור כל מי שנמצא כזכאי לקבל מענק עבודה. יש הרבה שכל מאחורי הקביעה, במיוחד לאחר שרק לפני כמה חודשים חולקו אלפי שקלים לכל משפחה, מבלי להבדיל בין משפחות שמצבן טוב לבין משפחות שנלחמות על ארוחת צהרים. אומנם טרם התקבלה החלטה, אך יש לצפות שכבר בשבועות הקרובים נוכל לשמוע כיצד יוזמה ברוכה מעין זו תופסת כיוון.

מבט קדימה לצד טיפ לדרך

בעקבות הקורונה אזרחים רבים קיבלו מכתב שמפנה לבחון זכאות למענק עבודה, מתוך מטרה לסייע בתקופה כה לא פשוטה. מבקשים לדעת אם יש סיכוי סביר לקבל את המענק? ובכן גם מבלי לצאת מהבית ניתן לסגור את הפינה. כל שצריך לעשות זה לגלוש לאתר של רשות המיסים ולהיעזר בכלי הסימולטור. עם זאת, אין מדובר בתוצאה שהיא 100% מדויקת. לבסוף נציין שמענק עבודה להורים מאוד חשוב, אך עדיין חבל שנכון להיום כל אחד צריך לבצע בדיקה באופן אישי, במקום שרשות המיסים תבדוק ותעביר באופן עצמאי את המענק. עוד רצוי לציין שאם חושבים "לעבוד על המערכת" ולסלף פרטים, זוהי עבירה חמורה, שאפילו עשויה להוביל לשנת מאסר.