כל מה שצריך לדעת על אזרחות אירופאית לילדים

כולנו רוצים את הטוב ביותר עבור הילדים שלנו ועל כן מוכנים עוד היום להשקיע מאמצים מרובים על מנת שבעתיד יותר דלתות יהיו פתוחות לפניהם והיצע הבחירה שלהם מראש יהיה יותר גדול. מכאן שלצד השקעה בתזונה והשכלה, הורים רבים מחבקים בשתי ידיים את האופציה שלילדיהם שנולדו כאן בארץ תהיה אזרחות אירופאית. שנרחיב מהם שלל היתרונות? ובכן אדם שמחזיק בדרכון אירופאי יכול להחליט היכן הוא מבקש לחיות ולעבוד, יכול לטייל באירופה מבלי להשיג אשרת כניסה עבור כל מדינה בנפרד (כולל ארצות הברית), יכול ללמוד במוסדות המובילים בעולם לצד סבסוד מלא (או בעלות שנחשבת נמוכה יחסית לארץ), ליהנות משירותי רפואה בעלות ששמורה לתושבי האיחוד וכדומה, כך שללא ספק התמריץ ברור, השאלה היא מהן האפשרויות.

אזרחות אירופאית לילדים

פערי מדיניות

הורה שעומד להוציא אזרחות אירופאית לילדו, מהר מאוד מגלה שכל מדינה שומרת לעצמה את הזכות להכריע מה תהיה ההתנהלות, וכך גם הדין בדבר הוצאת אזרחות אירופאית לילדים. בהקשר זה מעניין לציין את הקשר הפורטוגלי. ובכן אם נתחיל מההתחלה, נציין שבאוקטובר 2015 אושר להעניק אזרחות ספרדית לצאצאי מגורשי ספרד, כאשר יש הבדל בין הוצאת אזרחות ספרדית לפורטוגלית, וזאת כי השוואה קצרה מעלה שהרבה יותר קל (ומהיר) להוציא את האזרחות הפורטוגלית. עם זאת בכול הנוגע לילדים, אם לכם ההורים אין אזרחות, לעת עתה מוטב לחכות. נשמע מבלבל? שמות משפחה לדרכון פורטוגלי, זיקה היסטורית, איתור מסמכים, הכרת השפה, פערי מדיניות ועוד מאפיינים שכרוכים בהוצאת האזרחות עשויים למנוע מהורים רבים להתקדם עם התהליך, ועל כן טוב לדעת שאם מביעים רצינות, מבקשים להתקדם ולקבל טיפים פנימיים – מוטב לקבל סיוע מקצועי!

הקשר הפורטוגלי

ציינו את הקשר הפורטוגלי, ועל כן נעצור לעדכן שנכון להיום חוק האזרחות הפורטוגלי מצריך שלפחות אחד מההורים יחזיק באזרחות. כל עוד הדבר לא יתבצע, לא יתאפשר להתקדם עם הוצאת האזרחות האירופאית עבור הילד. עם זאת, לאחרונה הועלתה הצעה לתיקון החוק – לאפשר לילדים לקדם בקשה עצמאית, אך זה אפשרי רק בהנחה שהקטין קשור לפורטוגל ברמה הפרקטית והגיאוגרפית, משמע לומד וגר בה, בקיא בשפה (ברמה בסיסית) ואף יכול לעבור מבחן ידע כללי. כמו כן, כל עוד לילד לא מלאו 14 שנים, הוא ייהנה מפטורים רבים, ואף יתאפשר ביתר קלות להוכיח את טיב הקשר, ולו באמצעות הרשמה לבית ספר מקומי במהלך החופש הגדול.

אודות התהליך

אם נמשיך עם הדוגמה של צאצאי ספרד, ואם אחד מההורים כבר מחזיק באזרחות פורטוגלית, הרי שיש לדעת מהם הצעדים הבאים אליהם יש להתכונן. מכאן שעל מנת שהקשר בין ההורים לילד יוכח, יש לתאם פגישה בקונסוליה הספרדית. בנוסף, יש לאסוף את סך המסמכים הנחוצים וכמובן למלא טופס בקשה. פה נציין שאיכות דיוק מילוי הפרטים הינה קריטית, כך שמוטב להיעזר בסיוע מקצועי, ואף לאתר נוטריון עבור אימות תרגום המסמכים. לאחר ששלב זה מתבצע, צריך להזמין כרטיס טיסה ולעלות על מטוס לספרד (אפשר גם ללא הילד), שם תיפגשו עם נוטריון מקומי שבתום ההליך ישלח את אישור הבקשה חזרה ארצה, לקונסוליה הספרדית.

שנסכם?

הדברים עשויים להישמע מעט סבוכים למי שאינו בקיא בתחום (או חסר ניסיון) ועל כן אם נפשט את הדברים, נציין שמוטב לדאוג היום לעתיד של הילדים, מוטב לבחון אלו אופציות עומדות לפניכם על מנת שהילדים יחברו לאיחוד האירופאי, יש לבחון האם יש תאריך תפוגה (למשל ניתן לקבל אזרחות ספרדית רק עד אוקטובר 2019) וכמובן שמומלץ לקבל ייעוץ מקצועי ולו מידי עורך דין שבקיא בתחום – אם על מנת לקצר הליכים ואם על מנת לגרום להם להתבצע. בהצלחה!