הרטבת לילה אצל ילדים: על התופעה – ודרכי הטיפול וההתמודדות

הרטבת לילה אצל ילדים

אומרים לילה טוב, נותנים נשיקה ותוהים באיזה מצב תמצאו את הסדין בבוקר? ובכן תופעה של הרטבת לילה אצל ילדים מאוד נפוצה, ובטח שאצל ילדים מתחת לגיל 5 (ובעיקר אצל בנים). זה אף פעם לא נעים, לא להורה ולא לילד שגם קם רטוב וגם חש בושה. לצד אי הנעימות, טוב לדעת שני דברים חשובים: לרוב מדובר בתופעה שתחלוף, וכן, בהחלט יש כמה עזרים קטנים וטיפים יעילים שמסייעים להתמודד, ועל כך אנו מבקשים להרחיב.

למי זה קורה ולמה

באופן כללי הרטבת לילה אצל ילדים היא תופעה שמיוחסת לילדים מעל גיל 5, כאשר בערך 20% מסך הילדים בני 5 סובלים מכך, כאשר החדשות הטובות הן שהרוב הגדול נגמל לגמרי עד לגיל 11. תחת ההגדרה של הרטבת לילה נמצא ילדים שמפספסים יותר 2 פעמים בשבוע במשך 3 שבועות, כאשר יש תתי קטגוריות שמבדילות בין המקרים השונים. הסיבות להרטבה רבות ומורכבות: בעיה לשלוט על רפלקס כיווץ השלפוחית, חוסר מוטיבציה של הילד, בעיה שעוברת בתורשה, ירידה בהורמון ADH במשך הלילה, הפרעות במנגנון השינה וכדומה.

דרכים להתמודד עם ההשלכות

לעיתים כל שיש לעשות זה רק לחכות, פשוט כי הילד עוד קטן כדי שנרוץ לקפוץ למסקנות שיש צורך בטיפול. עם זאת, מוטב להכיר מגוון דרכים פשוטות וקלות שמסייעות להתמודד עם התוצר של הבעיה. כך למשל אפשר להשתמש במגן מזרן כדי להגן עליו. באופן שכזה רק צריך לכבס את הסדין (ואת מגן המזרן), אך אין צורך להתמודד על מזרן ספוג בשתן. פה נחדד שמוטב לוודא שיש בבית כ3 מגני מזרן, כך שאם ההרטבה נעשית לילה אחר לילה, יש מענה מידי בזמן שמגן אחד מתייבש (לא מומלץ להכניס למייבש). עוד דרך פשוטה ויעילה היא להימנע משתייה מרובה לפני השינה ולהקפיד לעשות פיפי טרם נכנסים למיטה. כמו כן, אם הילד מתעורר בלילה בשל סיבה כזו או אחרת, מוטב לנצל את ההזדמנות כדי לקחת אותו להתפנות.

המזרן מוגן – מה עם השמיכה?

בקיץ הכול הרבה יותר פשוט, אך מה עושים בחורף כאשר השמיכה עבה? ובכן גם פה ניתן למצוא פתרונות ייעודיים. ניתן לרכוש מגן ייעודי לשמיכה, אף גם ניתן לבחור בפתרון חלופי. ניתן להשתמש בשמיכת פליז נעימה שאינה עבה, וניתן לבחור שמיכת פוך סינטטי קטנת מידות, כזו שכן ניתן להכניס בקלות למכונת הכביסה.

עניין של גישה

לצד שיטות יעילות עבור התמודדות, גם יש לזכור שהתגובה ההורית שלנו גם כן משפיעה. אין לכעוס, אלא הרעיון הוא לדבר עם הילד על התופעה. להסביר לו שהוא כבר גדול ויכול לשלוט על הגוף שלו ולבקש שישתדל. עם זאת, אם המקרה כבר קרה, יש להסביר בצורה נעימה שבפעם הבאה שיש פיפי באמצע הלילה ניתן לקרוא לנו ונלווה לשירותים. עוד יש להסביר שהתחושה של בגדים רטובים אינה נעימה. כמו כן, חיזוקים חיוביים גם כן עשויים לסייע. הילד קם יבש? תגידו לו כל הכבוד. הילד קרא לכם באמצע הלילה כדי ללכת לשירותים? תגידו לו שאתם גאים בו.