כשהילד הופך לגבר: איך מתכוננים לבר המצווה?

אירוע בר המצווה הוא ספק אחד הרגעים המרגשים והחשובים ביותר של כל נער יהודי בארץ ובעולם. התקופה הזו המסמלת את המעבר מהילדות לבגרות, היא כזו המלווה בשינויים רבים אצל הנער שהרבה מוצא את עצמו מעט נדהם אל כשהוא עומד מולם. ועם הרבה כבוד לגיל הייחודי הזה, ברור שנערים בני 13 ברוב המקרים לא יודעים איך להפיק לעצמם אירוע בר מצווה ואיזה דברים חשוב לקחת בחשבון, ולמען האמת ברוב המקרים גם לא ממש מתחשק לעשות את זה. עם זאת זה לא אומר שלא חשוב להם לחגוג, אך אנחנו ההורים הם אלו שצריכים לקחת את הפרטים הקטנים בחשבון ולדאוג לאספקטים החשובים באירוע. אם גם הנער שלכם מתקרב למועד בר המצווה שלו ואתם מתחילים לחשוב על האירוע שתפיקו לו ולא ממש בטוחים איך צריך להתכונן, הכנו עבורכם רשימה מפורטת עם הדברים שחשוב מאד לזכור מהרגע הראשון. שיהיה במזל!

תשמישי קדושה

הדבר הראשון שצריך לזכור הוא שבמעמד העלייה לתורה, הנער צריך תשמישי קדושה יפים, חדשים ומהודרים. זה משהו שצריך אומנם, אבל זו יכולה להיות מתנה נפלאה מכם או ממישהו אחר מבני המשפחה. אחד הדברים החשובים ביותר הוא התפילין ובאתר הזה תוכלו למצוא תפילין מהודר מסוגים שונים במחירים מעולים https://mezuza.co.il/product-category/tfillin/. כמו כן חשוב מאד לרכוש טלית חדשה וכיפה ואנחנו ממליצים בהחלט לא ללכת על מה שיש לכם בבית כי חשוב לתת לנער להרגיש מיוחד ביום שלו. רכשו טלית חדשה ומהודרת עם רקמה אישית שגם תשמש אותו לשנים הבאות.

לימודים עם הרב

העלייה לתורה היא ככל הנראה האקט הסימבולי החשוב והמרגש ביותר באירוע בר המצווה עבור משפחות ונערים שרוצים לעשות זאת. כמובן שאי אפשר פשוט להגיע למעמד בלי הכנה מוקדמת וחשוב מאד להתאמן על הדרשה (יש אפילו אתר שיכול לסייע בזה), מה שעושים עם רב שמלמד במיוחד נערים לבר מצווה. שימו לב שיש כאלו שהם מחמירים יותר ומלמדים את הגרסאות המלאות, בעוד יש כאלו שילמדו את הגרסאות המקוצרות יותר. הבחירה צריכה להיעשות בהתאם ליכולת ולרצון של הנער ולא רצוי לדחוף אותו מעבר לגבול היכולת שלו.

כשהילד הופך לגבר: איך מתכוננים לבר המצווה?;;כשהילד הופך לגבר: איך מתכוננים לבר המצווה?

בגדים

אין ספק שחשוב מאד לדאוג להופעה יפה לנער באירוע עצמו וזה גם משהו שחשוב לדאוג לו מראש. זכרו כי בית הכנסת חשוב לבחור בגדים יפים ומסוגננים, אבל חשוב לא פחות שיהיו נוחים על מנת שהנער ירגיש בנוח בזמן קריאת הדרשה. כמו כן חשוב לקנות כמה סטים של בגדים אם אתם מתכננים גם עלייה לתורה וגם אירוע לאחר מכן.

תאמו את האירוע עם בית הכנסת

זכרו שחשוב לפנות כמה חודשים מראש למזכיר בית הכנסת או לגבאי ולתאם את האירוע, לדאוג לכיבוד קל ולהכין את כל מה שצריך לקראת העלייה לתורה.

האירוע הנוסף

רבים מחליטים לחגוג אירוע נוסף ולא רק את העלייה לתורה בבית הכנסת. זה מצריך מכם כמובן תכנון מוקדם של כל הדברים וחשוב להבין איפה אתם רוצים לעשות את זה, כמה מוזמנים עתידים להגיע ואם יש דברים אחרים שחשוב לדאוג להם. כמובן שבתור נער שזה עתה עובר לעולם המבוגרים, זה בהחלט נכון לשתף אותו בתהליך, לשאול אותו באיזה אירוע היה מעוניין ולתת לו לקחת חלק פעיל בהכל.

לסיכום – הקפידו על הדברים הללו ותוכלו בהחלט להפיק אירוע בר מצווה מרגש ובלתי נשכח. זכרו שחשוב לדאוג לכל הדברים מראש ואל תשאירו את הסידורים החשובים לרגע האחרון.